Geotechnika to badanie właściwości technicznych gruntów i skał oraz sposobów wykorzystania tej wiedzy w planowaniu i budowie, w tym rozwiązań technicznych i metod budowy.
Przed budową dróg, linii kolejowych, domów, mostów itp. geotechnik bada, jak wygląda gleba, z jakiego rodzaju gleby składa się, jak jest przechowywana i jakie obciążenie może wytrzymać. Oblicza się również, jakie wzmocnienia są wymagane, aby gleba mogła wytrzymać obciążenia, na które będzie narażona, oraz aby uniknąć osiadania, osuwisk, osuwisk ziemi i błota, a także erozji. Takiego typu zabiegi przeprowadzane są również w wąskiej dziedzinie tworzenia konstrukcji, którą to nazywamy często „budownictwo specjalne”.
Technologia skał, czyli technologia budowy skał, to teoretyczna i stosowana wiedza z zakresu drążenia tuneli, metod wydobycia skał, wiercenia, wysadzania i iniekcji skał oraz transportu związanego z pracami górniczymi i skałkowymi.
Geotechnika jest często mylona z geologią. Geologia to nauka o Ziemi, która bada, bada i opisuje strukturę, pochodzenie i historię Ziemi.
Geotechnika środowiskowa obejmuje szereg różnych dziedzin wiedzy, takich jak geologia, hydrologia, geotechnika, chemia, technologia wodno-ściekowa, prawo, toksykologia i ekologia. Nie ma ścisłej definicji tego terminu, ale wspólnym mianownikiem pracy jest minimalizacja wpływu na zdrowie i środowisko.
Geotechnik zajmujący się ochroną środowiska może być zaangażowany we wszystkie projekty, które dotyczą zanieczyszczenia gleby, wody, osadów i konstrukcji lub mają związek ze zrównoważonym wykorzystaniem materiałów do budowy gleby. Może to obejmować zbadanie sytuacji zanieczyszczenia na obszarach zanieczyszczonych, ocenę zagrożeń stwarzanych przez zanieczyszczenie i zaproponowanie odpowiednich środków. Może to być również kwestia określenia właściwości odpadów i pozostałości produktów oraz znalezienia obszarów ich zastosowania przy budowie instalacji.
Najpopularniejsze obecnie na rynku systemy deskowań są płaską płytą fundamentową, prefabrykowana pozostałość betonowa, która jest dostarczana w stanie gotowym do budowy, gdzie jest podnoszona na miejscu, a następnie zalewana świeżym betonem.
Budownictwo i nieruchomości
Comments