Wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie życia wywołane potencjalnym wybuchem, wymagane są systemy odprowadzające niebezpieczne opary, które mogą się ulatniać na skutek awarii lub nieszczelności, bez względu na to, czy będzie to wywołane celowym działaniem, czy wynikiem nieszczęśliwego wypadku. Zapłonowi mogą ulec również różnorodne pyły organiczne zawieszone w powietrzu. Nad bezpieczeństwem użytkowników obiektów czuwają specjalistyczne wentylatory przeciwwybuchowe. Czym są i jak działają?
Strefy zagrożenia wybuchem – czym są?
Wszędzie tam, gdzie produkowane i magazynowane są niebezpieczne substancje, istnieje zagrożenie wybuchem. Ryzyko jest największe, w takich miejscach jak na przykład:
Obszarami zagrożonymi wybuchem mogą być klasyczne pomieszczenia takie jak centra handlowe, garaże podziemne lub magazyny. Miejscami o wysokim ryzyku wybuchu są między innymi:
- zakłady petrochemiczne;
- fabryki wykorzystujące do produkcji substancje chemiczne;
- zakłady produkujące nawozy;
- lakiernie;
- zakłady chemiczne;
- fabryki militariów;
- przemysł rolno-spożywczy;
- fabryki farmaceutyczne.
Powietrze w tych obszarach może zawierać gazy, opary, pyły i inne łatwopalne substancje. Innymi strefami, z którymi mamy do czynienia na co dzień, które również wymagają zastosowania specjalistycznej wentylacji, w uwagi potencjalne zagrożenia są np. wielkopowierzchniowe sklepy i galerie oraz garaże podziemne. Do oznaczenia stref potencjalnego wybuchu stosuje się specjalistyczną nomenklaturę, w zależności od tego, jak duże jest ryzyko eksplozji i ile trwa (czy jest stałe, czy potencjalnie może wystąpić).
Jak działają wentylatory przeciwwybuchowe?
Wentylatory przeciwwybuchowe to urządzenia elektryczne, które stanowią komponent systemu z ochrony przeciwwybuchowej. Nie funkcjonują one samodzielnie, a są elementem bardziej złożonego systemu wentylacji i monitorowania składu powietrza. Niemniej jednak ich trwałość i niezawodność ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania całego układu. Muszą one spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa, wynikające z przepisów prawa oraz posiadać certyfikaty, by mogły zostać dopuszczone sprzedaży i użytkowania. Każde urządzenie elektryczne w środowisku wybuchowym może spowodować iskrę, która w następstwie wywoła eksplozję, dlatego też urządzenia do wentylacji takich stref, posiadają wysoko izolowany układ elektryczny.
Rodzaje wentylatorów przeciwwybuchowych
O zastosowaniu konkretnych modeli wentylatorów decyduje wiele czynników, między innymi to, czy mają one odprowadzać powietrze bezpośrednio na zewnątrz na krótkim odcinku (za ścianę), czy powietrze ma być transportowane dłuższymi kanałami (np. między kondygnacjami). Różnią się również kątem pobierania i odprowadzania niebezpiecznego powietrza. FANTECH oferuje wentylatory przeciwwybuchowe o wszechstronnym zastosowaniu.
Comments