Zdrowie i sport

Utrzymać kontrolę! Czyli, jak poradzić sobie z uzależnieniem

0

Choć, każdy z nas pragnie być wolnym człowiekiem, spełniającym swoje marzenia, z coraz większą łatwością wpadamy w sidła uzależnień. Każdy rodzaj uzależnienia utrudnia funkcjonowanie psychiczne, fizyczne oraz społeczne. Uświadomienie sobie problemu i reagowanie na czas, jest drogą do odzyskania kontroli nad swoim życiem. Z pewnością, nie łatwo jest sprostać zadaniu samodzielnie. Skorzystanie z fachowej pomocy i podjęcie leczenia uzależnień, to nie słabość, lecz rozsądne podejście do sprawy, które ma szansę zakończyć się powodzeniem. 

Być wolnym od uzależnień

W dobie dzisiejszych czasów, nie trudno skusić się na łatwo dostępne używki, czy wypracować złe nawyki. Często zaczyna się od niewinnego spróbowania, niekiedy używki są reakcją na stres lub konsekwencją, jakiejś traumy. Nawet wszechobecna elektronika, bezlitośnie uzależnia nas od siebie. Niestety na początku nikt, nie zakłada, że dana rzecz, może stać się dla niego problemem. Nadal do najczęstszych uzależnień, zalicza się:

  • alkohol, 
  • papierosy, 
  • leki i substancje psychoaktywne, 
  • gry komputerowe i Internet, 
  • gry hazardowe, 
  • seks.

Każde z tych uzależnień, niesie za sobą ogromne drzemie nie tylko, dla osoby nadużywającej, ale również jego najbliższego otoczenia. Kiedy dana rzecz staje się priorytetem w wyniku czego, zaniedbywane są obowiązki i rodzina, mamy do czynienia z niebezpiecznym nałogiem. Długotrwałe tkwienie w nim, prowadzi do stopniowej autodestrukcji – utraty wsparcia od najbliższych, zaufania i szacunku od społeczeństwa, a także zdrowia i nierzadko majątku. W wielu przypadkach pomocą jest dopiero odpowiednia terapia, najlepiej indywidualnie dobrana do pacjenta. Dobrze opracowany plan terapii, można uzyskać po rozpoczęciu leczenia uzależnień, od psychiatry, lub specjalisty z Ośrodka Leczenia Uzależnień. Pierwszym krokiem leczenia jest uświadomienie sobie skali problemu, następnie należy podjąć świadome i z własnej woli leczenie. Nie da się ukryć, że nałogi są kwestią wstydliwą, ale podczas terapii można liczyć na pełen komfort, a nawet anonimowość.

Czy zielona kawa jest lepsza od tradycyjnej kawy

Previous article

Pakiety paliwowe z kartami paliwowymi od FLOTEX POLSKA

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *