W Polsce istnieje wiele punktów i placówek finansowanych z budżetu państwowego, które przeznaczone są do przeciwdziałania i walki z nałogiem alkoholowym. Zalicza się tu między innymi:
- szpitale i ośrodki odwykowe
- ambulatoryjną działalność terapeutyczną
- prace Miejskich Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
- działalność szkół, policji, MOPRu
Wartość leczenia uzależnienia od alkoholu w trybie ambulatoryjnym
Aby wesprzeć cały proces walki z nałogiem alkoholowym, bardzo ważne są sukcesy odnoszone podczas terapii przeprowadzanych po opuszczeniu zamkniętego ośrodka odwykowego. Wtedy to zachodzi konfrontacja ćwiczonej motywacji do pozostania w trzeźwości z rzeczywistością, która jest pełna pokus.
Zatem potrzeba inwestycji w zwiększenie ilości terapeutów oraz częstotliwości spotkań. Osoba uzależniona wymaga – szczególnie na początku po opuszczeniu ośrodka odwykowego – nieustannego wsparcia, by na nowo nauczyć się funkcjonować w otaczającym ją świecie.
W województwie opolskim raport z badań przeprowadzonych w roku 2019 ujmuje stan dofinansowywania pomocy terapeutycznej i rehabilitacji osób uzależnionych od alkoholu.
Z raportu wynika, że we wszystkich gminach miejskich (3) nastąpiła realizacja programów zdrowotnych w placówkach leczenia uzależnienia alkoholowego.
Niepokojące jest jednak to, że brakuje dofinansowania szkoleń dla pracowników placówek leczenia uzależnień alkoholowych, został utworzony tylko jeden dodatkowy etat w tym zakresie, a także nie dofinansowano wyposażenia dla tych placówek.
Jak alkoholik może sobie poradzić z zastaną rzeczywistością po opuszczeniu ośrodka odwykowego
Przede wszystkim ważne jest, by chory utrzymał motywację do pozostania w trzeźwości. Warto, aby:
- regularnie uczęszczał na sesje psychoterapeutyczne
- zapisał się do grupy wsparcia dla osób uzależnionych od alkoholu
- w razie tzw. trudnego startu lub momentu załamania motywacji zdecydował się na zaszycie alkoholowe
Zabieg wszywki alkoholowej to dobra opcja na każdym etapie walki z nałogiem alkoholowym. Sprawia, że alkohol jest całkowicie wykluczony z życia chorego. Tym samym pozwala na efektywną terapię i rekonwalescencję chorego.
W Opolu na zabieg wszywki alkoholowej można zgłosić się do Centrum Medycznego Alkomedica. Jest on szybki, zaś efekt utrzymuje się do 12 miesięcy. Więcej informacji o wszywce alkoholowej w Opolu można uzyskać tu https://www.opole.alkomedica.pl/
Comments