Zdrowie i sport

Niedoczynność tarczycy i Hashimoto — co i kiedy jeść?

0

Niezwykle ważnym elementem leczenia niedoczynności tarczycy oraz autoimmunologicznej choroby Hashimoto jest odpowiednio dopasowana dieta Hashimoto. Co powinni jeść pacjenci borykający się z problemami tarczycy?

Co jeść przy niedoczynności tarczycy?

Osoby chorujące na niedoczynność tarczycy zadbać muszą o to, by w ich codziennej diecie znalazły się produkty bogate w jod. Jest to pierwiastek niezbędny do syntezy hormonów tarczycy, którego niedobór prowadzi do obniżenia ich poziomu oraz wzrostu stężenia hormonu tyreotropowego. By gruczoł tarczycy mógł działać w sposób prawidłowy, niezbędne jest spożywanie jody na poziomie 150 µg dziennie. Najlepszymi jego źródłami są: makrela, dorsz, ostrygi , łupacz, brokuły oraz groch.

Kolejny istotny pierwiastek w diecie przy niedoczynności tarczycy to sód. Jego niedobór prowadzi do zmniejszonego wydzielania T3 w tkankach, co związane jest z jego niskim ciśnieniem we krwi. Selen to silny przeciwutleniacz, którego deficyt skutkować może uszkodzeniem tkanki tarczycy. Jest on ściśle powiązany z jodem. Brak selenu przekłada się bowiem na pogorszenie przyswajalności drugiego z nich. Do najcenniejszych źródeł sodu zalicza się wymienione powyżej ryby oraz skorupiaki, a także nasiona roślin strączkowych i orzechy brazylijskie.

W diecie przy niedoczynności tarczycy nie może również zabraknąć cynku. Jadłospis ubogi w ten pierwiastek przyczyniać będzie się do redukcji stężenia hormonów tarczycy T3 i T4, prowadząc do spowolnienia tempa przemiany materii. Cynk znaleźć można między innymi w pestkach dyni, chudym mięsie, zarodkach pszennych, pełnoziarnistym pieczywie, kaszy jaglanej oraz kaszy gryczanej niepalonej.

Bardzo ważną rolę w jadłospisie osób cierpiących na niedoczynność tarczycy odgrywa żelazo. Wchodzi ono bowiem w skład enzymu odpowiadającego za aktywowanie przemian hormonów tarczycowych. Żelazo znajdziemy między innymi w wołowinie, chudej wieprzowinie, jajkach, nasionach roślin strączkowych, pestkach dyni, siemieniu lnianym, sezamie oraz maku.

Jak pokazują statystki, ponad 80% pacjentów z chorobą Hashimoto cierpi na niedobory witaminy D3. W celu ustalenia stosownej suplementacji, należy skontaktować się z endokrynologiem.

Produkty niewskazane przy niedoczynności tarczycy

Osoby chorujące na niedoczynność tarczycy i Hashimoto unikać powinny roślin z rodziny krzyżowych, do których zalicza się między innymi brukselkę, kalafiora, szpinak, brokuły, jarmuż, kalarepę oraz rzepę. Związane jest to z obecnością substancji hamujących wchłanianie składników, takich jak chociażby jod.

Poza tym, niewskazane jest spożywanie soi oraz przetworów sojowych. Mowa tutaj o tofu, edamame, tempehu, parówkach i wędlinach sojowych, mleku sojowym czy koncentratach sojowych. Zawarte w nich izoflawony sojowe mogą przyczyniać się do obniżania wydajności hormonu tarczycy poprzez blokowanie aktywności niektórych enzymów.

Popularne kolory dywanów

Previous article

Kupujemy mały i podręczny inhalator do nosa

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *