Dom i ogród

Łazienka w stylu art deco – pomysły i inspiracje

0

Styl art deco to przede wszystkim esencja klimatu lat 20 i 30 XX wieku. Jego cechą charakterystyczną są wyraźne kontrasty w doborze kolorów, a także bogate zdobnictwo i użycie szlachetnych materiałów. Łazienki projektowane w tym stylu przywodzą na myśl wnętrza przedwojennej Warszawy. Polskie art deco czerpie inspiracje ze stylów panujących na terenach 3 dawnych, zupełnie różnych kulturowo zaborów. Łączą one w sobie klasyczność, styl i elegancję wpływów pruskich, austriackich, a także rosyjskich na polską fantazję wnętrzarską. W tym wpisie poznasz kilka rozwiązań jak wprowadzić styl art deco do Twojej łazienki aby zachować balans między jej jasnością a tajemniczością.

Główne skrzypce grają płytki


Łazienka art deco zaczyna się tam gdzie nie boimy się połączyć bardzo kontrastowych płytek i kafelków. W tradycyjnej wersji powinny one tworzyć mozaikowe ostre, geometryczne wzory. Warto też wziąć pod uwagę do ułożenia kompozycji płytek wpadających w brązy bądź ze złotymi zdobieniami. Mile widziane są także szkliwione gresy, a także klasyczny marmur.

Zabudowa umywalki


Szafka pod umywalkę w stylu art deco to element, który potrafi spędzić sen z powiek. Łatwo bowiem za jej pomocą zaburzyć styl, panujący w łazience jak i go podkreślić. Ciekawym pomysłem jest postawienie na nieoczywiste kształty i formy wykończenia szafki. W większości wnętrz art deco dobrze odnajdą się szafki w tradycyjnej bieli lub czerni zarówno z matowym wykończeniem jak i wypolerowanym na błysk. W przypadku bardziej wytwornych wnętrz warto zwrócić uwagę by szafka pod umywalkę posiadała masywne drewniane drzwiczki lub gdy decydujemy się na szafkę z otwartymi półkami warto wyeksponować drewniane nogi takiego mebla. Przykładem szafki, która idealnie pasować będzie do stylu art deco jest szafka podumywalkowa ELITA SANTOS OAK 80 oferowana przez sklep Arena Łazienek. Jej design mimo wykorzystania masywnych dębowych drzwiczek wpadających w szarości, nie przytłaczają tego co w art deco najważniejsze, czyli bogatych zdobień reszty łazienki.

Zdobienia


Łazienka art deco nie może nie posiadać bogatego zdobnictwa. Bardzo ważne jest zastosowanie w takim stylu dużej ilości dekoracji, wykorzystujących przede wszystkim metale, a także kryształy i kamienie szlachetnie oraz pół szlachetne. Drobne detale i inkrustacje mogą zagościć również w pomijanych elementach takich jak uchwyty na ręczniki czy papier toaletowy. Zwieńczeniem zaś całości powinno stać się duże, stylowe lustro bądź lustra, poszerzające i rozświetlające optycznie pomieszczenie.

Sprawdź ofertę szafek pod umywalkę na https://arenalazienek.pl/pl/c/Szafki-podumywalkowe/447.

Jak kupować okna, aby nie zrujnowały naszego budżetu

Previous article

Robot sprzątający do Twojego domu

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Dom i ogród