W przemyśle spożywczym, kosmetycznym i wielu innych każdego dnia zużywa się tony plastikowych opakowań. Dzięki recyklingowi mogą one być ponownie wykorzystane. Sprawdź, jakie są zalety takich opakowań.
Segregacja śmieci jest dziś standardem. I nie chodzi tu tylko o wzrost świadomości ekologicznej w społeczeństwie, ale po prostu o kwestie finansowe. Jeśli nie chcesz co miesiąc płacić więcej za odbiór śmieci, musisz je segregować w sposób określony przez ustawodawcę czy władze samorządowe. Tworzywa te następnie są pozyskiwane przez profesjonalne firmy, jak np. Contalen, które przetwarzają je i dają szansę na drugie życie.
Reklamówka z reklamówki?
Taśmy, rękawy foliowe, kubki lub słomki, to przykłady produktów, które powstają z przetworzenia tworzyw sztucznych. Do ich wytworzenia stosuje się regranulat, czyli rodzaj granulatu. Ten powstały z polietylenu może przybierać kształt granulek lub nitek. W zależności od tego, z jakich tworzyw powstanie granulat, wyróżniamy:
- regranulat LDPE z tworzyw wykonanych z polietylenu o mniejszej gęstości, stosowany do produkcji worków na gruz, kubków na napoje, woreczków strunowych, foliowych reklamówek, folii ogrodniczych,
- regranulat HDPE z tworzyw polietylenowych o większej niż LDPE gęstości, z których są wykonane m.in. pojemniki na olej opałowy, jednorazowe reklamówki, rury kanalizacyjne,
- regranulat PP z polietylenu, który można wykorzystać do produkcji opakowań, folii, toreb zakupowych, zabawek, pojemników na śmieci, kanistrów, skrzynek czy artykułów gospodarstwa domowego,
- regranulat styropianowy.
Top 5 zalet regranulatu LDPE
Regranulat LDPE powstaje w formie czystej lub jako tzw. regranulat słomkowy. Z tego pierwszego są wykonane m.in. rękawy i tunele foliowe. Ten drugi otrzymujemy w wyniku przetworzenia popularnych folii LDPE i służy do wytwarzania popularnych siatek na zakupy czy pojemników na kosmetyki. Wyróżniają się one m.in.:
- odpornością na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne,
- trwałością,
- lekkością,
- łatwością w przechowywaniu i transporcie,
- są przystępne cenowo.
Jak powstaje regranulat?
Produkcją granulatu zajmują się wyspecjalizowane firmy jak Contalen, które korzystają z innowacyjnych technologii i posiadają niezbędne certyfikaty. Regranulat Contalen powstaje w wieloetapowym procesie, obejmującym wielokrotne niekiedy czyszczenie, suszenie i mielenie. Odpowiednio przygotowane tworzywo jest następnie umieszczane w ekstruderze, gdzie z pomocą specjalnych filtrów powstaje regranulat. Regranulat Contalen, który może mieć formę nitek lub granulek, jest stosowany do wytwarzania wytrzymałych folii, opakowań i narzędzi.
Produkcja regranulatu to jeden z przykładów, w jaki sposób przemysł na skalę masową, jest w stanie radzić sobie z nadmiarem śmieci. Teraz jest ważne, by zarówno konsumenci, jak i producenci zaczęli doceniać zalety gospodarki obiegu zamkniętego oraz korzystać z jej produktów. Szczególnie że mają one porównywalne parametry, co te, z których powstały.
Comments