Dom i ogród

Jak kupować okna, aby nie zrujnowały naszego budżetu

0

Okna to bardzo ważny element naszego domu i mieszkania, dlatego wybierając konkretny produkt, powinniśmy poświęcić mu niezbędną uwagę. Oczywiście kupując nowy lokal w budynku wielorodzinnym, zwykle nie podejmujemy decyzji w tym zakresie – to na deweloperze spoczywa odpowiedzialność za odpowiedni dobór oraz montaż stolarki. Wpływ na to, jakie okna wybierzemy, mamy natomiast przy remoncie, choć w ograniczonym zakresie – okna muszą być stylistycznie dopasowane do pozostałych oraz całej elewacji budynku.

Dużo więcej możemy zdziałać, jeśli budujemy lub remontujemy własny dom. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku niewłaściwy wybór przyniesie konsekwencje w postaci np. zbyt dużej ceny w stosunku do oferowanej jakości, ale także za wysokich późniejszych kosztów eksploatacyjnych. Dlatego decydując się na montaż lub wymianę okien, warto wcześniej dobrze zapoznać się z ofertami firm produkujących stolarkę okienną.

Jeśli kupujesz okna – postaw na dostawę z montażem

O tym, że kupując materiały budowlane wraz z montażem inwestor zyskuje na podatku VAT, wie każdy, kto buduje lub remontuje swój dom czy mieszkanie. Rzeczywiście, również w przypadku zakupu okien ta zasada jest zachowana. Jeśli decydujesz się wyłącznie na zamówienie stolarki okiennej, do ceny netto doliczony zostaje 23 % podatek VAT, natomiast te same okna wraz z montażem będą opodatkowane 7 % VAT-em.

Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego w przypadku stolarki warto zdecydować się na zakup towaru wraz z usługą. Jak podkreśla np. producent okien Skarszewy, pierwszej firmy w Polsce, która rozpoczęła wytwarzanie okien z PVC, firma z doświadczeniem i tradycją oferuje nie tylko wysokiej jakości produkt, ale również doradztwo, profesjonalny montaż, a także gwarancję na wykonane usługi oraz serwisowanie. Kupując stolarkę od takiego producenta, zyskujesz pewność, że zawsze możesz liczyć na pomoc, jeśli okaże się, że jej potrzebujesz.

Doradztwo – czy to nie sposób na sprzedaż najdroższych produktów z oferty

Znane na rynku firmy z tradycjami nie będą ryzykować własnej wysokiej pozycji tylko po to, żeby sprzedać swój najdroższy produkt, jeśli nie ma to uzasadnienia w danym przypadku. Zła opinia jest gorsza dla reputacji niż brak większego, jednorazowego zysku.

Decydując się więc na wymianę czy montaż okien, zawsze warto porozmawiać z doradcą. Wykwalifikowani specjaliści wiedzą, że choć droższe okna 7 komorowe o przenikalności cieplnej profilu na poziomie 1.0 W/m2K są po prostu technicznie lepsze niż tańsze 5 komorowe o przenikalności 1,3 W/m2K, nie w każdym przypadku warto proponować je inwestorowi.

Jeśli klient buduje dom energooszczędny decydując się na ściany o niskiej przenikalności cieplnej oraz inwestuje np. w pompę ciepła, dobry doradca zaproponuje okna najwyższej klasy. Kiedy natomiast klient wymienia okna w budynku starszym, o przeciętnej przenikalności cieplnej ścian, tańsze i skądinąd wydajne energetycznie okna dwuszybowe, 5 komorowe i tak przyniosą korzyści i oszczędności na kosztach eksploatacji. Nie obciążą natomiast niepotrzebnie budżetu przeznaczonego na samą inwestycję.

Czy warto kupić alkotesty

Previous article

Łazienka w stylu art deco – pomysły i inspiracje

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Dom i ogród