Polska to kraj, w którym kierowca uczestniczący w ruchu drogowym nie może mieć stężenia alkoholu we krwi przekraczającego 0,2 promila. Aby zmierzyć poziom alkoholu we krwi przed rozpoczęciem prowadzenia pojazdu, można użyć alkomatu domowego. Urządzenie tego typu znajdziecie w specjalistycznych sklepach. Jak działają takie alkomaty i czy można im ufać? Czym różnią się od alkomatów policyjnych?
Budowa alkomatu
Sercem urządzenia jest sensor. To właśnie on zbiera informacje o zawartości wdmuchiwanego do alkomatu powietrza. Wyróżniamy 3 rodzaje alkomatów, które różnią się właśnie rodzajem sensorów (różnią się one między sobą wrażliwością na substancje niebędące alkoholami):półprzewodnikowe, elektrochemiczne, spektrofotometryczne. Za przeliczanie zawartości powietrza na konkretne wyniki odpowiada układ elektroniczny, w który wyposażony jest alkomat. Układ elektroniczny może być połączony z aplikacją lub z drukarką.
Wszystkie alkomaty powinny być regularnie kalibrowane. Aby to zrobić, konieczne jest oddanie urządzenia do serwisu. Alkomat wymaga kalibracji tym częściej, im częściej wykonujemy pomiary przy jego użyciu. Profesjonalne alkomaty znajdziemy na: https://www.kalibrujemy.pl/12-profesjonalne-alkomaty-z-atestem
Alkomaty półprzewodnikowe
Alkomaty półprzewodnikowe mają wbudowane sensory czułe tylko na alkohol. Rzetelność pomiaru dokonywanego przez te urządzenia może zostać zakłócona przez palenie papierosów przez osobę badaną. Na wynik może mieć też wpływ rodzaj pokarmu spożywanego w trakcie wypijania alkoholu, a także wilgotność powietrza, jaka panuje w trakcie badania. Zdarza się, że alkomat półprzewodnikowy wskaże nieprawidłowy wynik tylko dlatego, że badany zjadł miętowego cukierka. Latem pomiary mogą inne niż zimą. Mimo wszystkich niedogodności, alkomat półprzewodnikowy może być zaufanym urządzeniem, ale tylko wtedy, gdy użytkownik będzie dokonywał pomiarów ściśle zgodnie z instrukcją. Plusem zakupu tego rodzaju alkomatu jest też stosunkowo niska cena.
Alkomaty elektrochemiczne
Znacznie prościej jest uzyskać rzetelny wynik posługując się alkomatem elektrochemicznym. Alkomaty tego rodzaju pobierają próbkę powietrza, a następnie badają, czy pomiędzy cząsteczką alkoholu zachodzi reakcja chemiczna. Katalizatorem reakcji jest tutaj elektroda, pracująca w alkomacie. Koszt zakupu alkomatu elektrochemicznego jest znacznie wyższy niż w przypadku modeli półprzewodnikowych. Korzystają z niego z reguły służby, takie jak policja. Dobrze nadają się do zastosowania w firmach transportowych.
*Dobrej jakości alkomaty znajdziecie na stronie Kalibrujemy.pl
Comments