Budownictwo i nieruchomości

Działka budowlana – co należy wiedzieć przed jej zakupem

0

Piękny piętrowy domek z ogródkiem to marzenie wielu z nas. Cóż może być lepszego od ciszy, swobody, braku uciążliwych sąsiadów, własnego tarasu, na którym można wypić poranną kawę, urządzić grilla ze znajomymi w altance w ogrodzie lub stworzenia dzieciom ich prywatnego placu zabaw? Jeśli są możliwości, by to marzenie spełnić, zanim zobaczymy siebie rozkosznie bujających się na huśtawce, postawionej na świeżo skoszonym trawniku, musimy wiedzieć kilka ważnych rzeczy, decydując się na zakup działki budowlanej.

Ważne informacje na temat wybranej działki budowlanej

Zakup działki budowlanej, w porównaniu do kupna mieszkania, to nie tylko wybór lokalizacji oraz zadowalający metraż. Zanim podpisy zostaną złożone na umowie kupna, potrzeba szeregu informacji przed nabyciem upatrzonego gruntu. Należy więc zwrócić uwagę na jej:

  • kształt (czy pozwala na postawienie domu według założonego projektu)
  • topografia (czy ukształtowanie działki nie jest niekorzystne)
  • zadrzewienie (czy nie stanowią przeszkody w postawieniu budynku)
  • skłonność do zalewania, gromadzenia wody po opadach
  • rodzaj gruntu
  • uzbrojenie

Zamieszkując na wybranym terenie, znacznie mniej czasu, zezwoleń i wydatków poświęcimy, jeśli na działkę doprowadzone będą media, czyli prąd, gaz, kanalizacja. Jeśli działka ich nie posiada, wówczas konieczne będzie złożenie wniosków do poszczególnych dystrybutorów i oczekiwanie na ich przyłączenie.

Wyjście na świat – czyli dostęp do drogi publicznej

Dostęp do drogi publicznej jest koniecznym wymogiem, jeśli chodzi o wydanie pozwolenia na budowę domu. Wybierając zatem działkę pod budowę warto sprawdzić, czy grunt graniczy z drogą publiczną lub czy ewentualnie jest możliwość, by wybudować przejazd do niej. Jeśli sprzedający grunt dzieli jedną większą działkę na mniejsze, to każda z nich musi mieć dostęp do drogi publicznej.

Jak szukać odpowiedniej działki budowlanej

Często bywa tak, że będąc w jakiejś miejscowości lub przejeżdżając przez nią myślimy “to jest moje miejsce na ziemi”. Aby jednak znaleźć działkę, która spełni nasze oczekiwania, nieraz trzeba przejrzeć mnóstwo ogłoszeń, czasem niejasnych. Warto więc w tym przypadku zdać się na profesjonalnego doradcę. Jednym z miejsc, gdzie można szukać interesujących ogłoszeń jest https://kazo.pl Zebrane w jednym miejscu oferty zapewniają szeroki wybór i przejrzyste informacje, m.in. na temat szukanych działek pod budowę domu.

Kupujemy modną bieliznę damską

Previous article

Altova DiffDog 2021 Professional Edition

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *