TechnologieZdrowie i sport

Dobrej jakości alkomaty

0

Alkomat to narzędzie policji monitorującej trzeźwość kierowców poruszających się po drogach. Jest to jednak też narzędzie osób, które zastanawiają się, czy mogą już wsiąść za kółko. W sklepach dostępne są alkomaty, które wskażą nam, jakie mamy aktualnie stężenie alkoholu we krwi. O tym, że warto mieć taki gadżet, przekonujemy się po suto zakrapianym obiedzie lub w dniu następującym po imprezie, gdy samodzielnie nie jesteśmy w stanie ocenić, czy nadal znajdujemy się pod wpływem alkoholu.

Jak działa alkomat domowy?

Alkomat domowy działa tak samo, jak ten używany przez policję. Dmuchamy w ustnik i czekamy na wynik pomiaru. Wynik zostanie wyświetlony na wyświetlaczu. W jaki sposób alkomat bada stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu? To proste. Urządzenie wyposażone jest w sensory. W zależności od modelu, mogą to być sensory półprzewodnikowe, elektrochemiczne oraz spektrometryczne. Który z nich jest najlepszy?

Jaki rodzaj alkomatu wybrać?

Alkomaty z sensorami półprzewodnikowymi należą do najtańszych. O ile są to urządzenia w pełni czujne, to jednak na pomiar może wpływać rodzaj zażytego uprzednio lekarstwa lub wypalenie papierosa.

Lepsze zdają się być alkomaty z sensorem elektrochemicznym. To właśnie te alkomaty używane są przez policję. Zawierają związki chemiczne, które w połączeniu z alkoholem wytwarzają prąd elektryczny. Dzięki temu, pomiar jest w pełni rzetelny i odporny na działanie czynników pobocznych. Oczywiście, wśród alkomatów z sensorem elektrochemicznym istnieje duże zróżnicowanie, stąd tak duże różnice w cenach za poszczególne modele. Jedne kosztują 300 zł, inne 6 tyś zł (kup na: https://alkomaty.net.pl/)

A co z alkomatami spektrometrycznymi? To modele stacjonarne, wykorzystywane do tworzenia dowodów w sądzie. Działają na podczerwień i są złożonymi urządzeniami. Zdaje się, że zakup tego typu urządzeń jest na wyrost, gdy zastanawiamy się jedynie nad dobrym alkomatem na potrzeby domowe.

Ilość pomiarów bez kalibracji

Istotnym elementem wpływającym na jakość pracy alkomatu jest to, jak wiele razy można dokonać nim pomiarów, zanim zdąży się rozregulować. Każde urządzenie tego typu trzeba okresowo kalibrować oraz wymieniać mu czujnik. Kalibrację należy wykonać w autoryzowanym serwisie aby mieć pewność co do dokładności wskazań. Przeprowadzanie kalibracji w przypadkowych puntach nie gwarantuje poprawności wskazań alkomatu.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że gdy nie jesteśmy w posiadaniu alkomatu lub mamy wątpliwości odnośnie jego jakości, możemy udać się do najbliższego komisariatu policji, gdzie dowiemy się dokładnie, jakie jest stężenie alkoholu we krwi. Warto dodać, że w sytuacji niepewności nie należy udawać się na posterunek autem. Również niektóre serwisy kalibracyjne proponują usługę sprawdzenia się alkomatem policyjnym na miejscu bezpłatnie.

Od czego zależy cena aparatów USG?

Previous article

Organizujemy wyjazd do Maroka

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Technologie