Nasz świat nieustannie się zmienia, a my coraz bardziej chcemy się do niego dopasować. W dniu narodzin stajemy się indywidualną i odrębną jednostką. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy moment narodzin to właśnie ten w którym zaczyna się kształtować nasza osobowość? Na przestrzeni lat ludzie próbowali dociec od czego tak naprawdę zależy to jacy jesteśmy.
Każdy z nas jako dziecko na pewno usłyszał chociaż raz, że jesteśmy podobni bardziej do matki lub do ojca. Na początku dotyczy to zazwyczaj wyglądu, ale w miarę upływu czasu, możemy zauważyć zbieżność niektórych cech z naszą rodziną. Badania nad dziedzicznością wykazały, że cechy osobowości są powiązane z czynnikiem genetycznym. Bardzo dobrym obiektem takich badań są bliźnięta. Naukowcy, aby zrozumieć genetyczne podstawy cech osobowości zbadali na grupie kilkuset bliźniaków ich podobieństwa. Uczestnicy oceniali w jakim stopniu stwierdzenia związane na przykład z życzliwością czy odwagą do nich pasują. Analizy statystyczne wykazały silny wpływ czynników genetycznych na kształtowanie się naszej osobowości.
Istnieją badania, w których naukowcy badali bliźniaki, które w dniu narodzin zostały rozdzielone. Niestety nie ma jednoznacznych wyników badań na ten temat. Niektóre bliźniaki odznaczały się sporymi różnicami w zachowaniu i osobowości, a inne – ku zdumieniu badaczy – były zadziwiająco podobne. Prawdopodobnie uzależnione jest to od tego, jak bardzo środowiska, w których się wychowywały były zróżnicowane. Niektóre cechy jak na przykład nieśmiałość zauważalne są już od urodzenia i niekoniecznie powiązane z wychowaniem. Możemy spostrzec czy dziecko, które dopiero co inicjuje pierwsze kontakty z innymi ludźmi jest bardziej otwarte na nich czy zdecydowanie ich unika. Już nawet u kilkuletnich dzieci można zauważyć skłonności ekstrawertyczne lub introwertyczne.
Jednakże, wychowanie ma dosyć znaczący wpływ na kształtowanie się takich cech, które ułatwiają nam obcowanie z innymi ludźmi. Wpływ częstotliwości i szczerości w rozmowach między rodzicem a dzieckiem, kształtuje w nas sposób późniejszych interakcji z innymi. System kar i nagród również wpływa na rozwój pożądanych przez rodziców u nas cech.
Zróżnicowanie społeczeństwa wpłynęło na rozwój psychologii i sposobów badania człowieka. Ciągle pojawiają się nowe narzędzia dla łatwiejszego rozpoznawania różnic między ludźmi. Mają przede wszystkim ułatwić nam życie prywatne oraz zawodowe, lecz są również pomocą dla pracodawców poszukujących pracowników pasujących na dane stanowiska w firmach. Coraz popularniejszym staje się wykorzystywanie w rekrutacji nie tylko CV i listu motywacyjnego, ale też kwestionariusza badających nasze predyspozycje. Kwestionariusze sprawiają, że ocena potencjalnego pracownika staje się bardziej obiektywna.
Comments