Finanse i praca

Czy MLM to piramida finansowa

0

Pytanie, czy MLM to piramida finansowa związane jest, z tym że większość ludzi nie rozumie, czym tak naprawdę jest MLM. Otóż marketing wielopoziomowy odbierany jest w dość negatywny sposób. Spowodowane jest to wieloma czynnikami. Na niekorzyść tej branży działa sposób, w jaki promowane jest dołączenie do struktury.

Powszechną strategią, którą wykorzystują liderzy, jest przedstawianie swojego życia w przekoloryzowany sposób. Pokazują oni, w jaki sposób zwiedzają świat, pieniądze, które zarobili oczywiście dzięki MLM. Obserwatorzy również chcą tak żyć. Decydują się więc dołączyć do struktury lidera. Niestety okazuje się, że ten biznes to nie są szybkie i proste pieniądze.

Niektórzy czują się więc oszukani. Po części słusznie, ponieważ przedstawiono im niepełną wizję. Oczywiście zarobienie wielkich pieniędzy jest możliwe, jednak wymaga to olbrzymiego nakładu pracy. Ludzie, którzy liczą na zarobienie w prosty sposób wielkich wysokich kwot, szybko się zniechęcą. Bardzo często wypowiadają się oni następnie w sposób niepochlebny o całej branży. Więcej informacji w artykule MLM a piramida finansowa.

Czy MLM to piramida finansowa? – schemat Ponziego

Piramida finansowa to pojęcie powszechnie wykorzystywane. Wiele osób nie potrafi jednak zdefiniować, czym dokładnie jest ten schemat. Z racji, że nie znają dokładnie jego założeń, mogą mylić uczciwe biznesy z piramidami finansowymi.

Najprościej mówiąc, piramida finansowa jest to nieuczciwy i nielegalny system, który polega na tym, że każda osoba dołączająca do struktury poprzez wpisowe zapewnia kapitał. Środki te następnie zostają wykorzystane do opłacenia wynagrodzenia osób, które weszły do projektu przed nim. Wszystko funkcjonuje do momentu, aż niemożliwym staje się opłacenie całej struktury.

Osoba, która decyduje się dołączyć do projektu, kuszona jest wysokimi zyskami. Wpłaca ona swoje środki, które mają zostać pomnożone. W tym momencie jego pieniądze zostaną rozdysponowane pomiędzy inne osoby, w tym tą, która pozyskała nowego członka. Celem każdej osoby, która zaangażowana jest w strukturę, jest pozyskiwanie jak największej ilości nowych członków.

W ten sposób na piramidzie najwięcej zarabiają osoby, które znajdują się najwyżej w strukturze. Trafia do nich kapitał z każdej odnogi struktury. Wszystko prężnie funkcjonuje do momentu, aż struktura nie będzie w stanie pozyskać tylu nowych członków, żeby wypłacić wszystkim wynagrodzenie. W takiej sytuacji założyciele najczęściej znikają wraz z pieniędzmi, ogłaszając upadłość. Osoby na niskich szczeblach struktury pozostają bez wynagrodzenia.

Taki system nazywamy schematem Pozniego. W większości krajów jest on nielegalny. Oszuści są jednak bardzo pomysłowi. Powyższa wersja piramidy finansowej jest jedynie przykładem. Co roku pojawiają się nowe firmy, które starają się opierać swoje struktury o nieuczciwe praktyki. Często firmy, które następnie zostają uznane za piramidy finansowe, opierają swoje działania o produkty o bardzo zawyżonej cenie lub takie, które praktycznie nie mają żadnej wartości.

Pomoc frankowiczom – Jak poradzić sobie z kredytem hipotecznym we frankach szwajcarskich

Previous article

Wakacyjny urlop w maju – ciekawe propozycje miejsc

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *