Motoryzacja

Alkomaty w dobrej cenie

0

Wybór odpowiedniego alkomatu może być nieco problematyczny. Niecodzienny zakup urządzenia wymaga wiedzy w zakresu dostępnych modeli na rynku. Należy bowiem wskazać na różnorodność funkcji, obsługę i częstotliwość kalibracji. Warto w związku z tym prześledzić oferty i wybrać alkomat w atrakcyjnej cenie, który spełni oczekiwania użytkownika.

Po co mi alkomat

Urządzenie do pomiaru trzeźwości przyda się w każdym samochodzie. Dotyczy to osób spożywających alkohol, nawet okazjonalnie. Po co narażać się na utratę prawa jazdy i ryzyko spowodowania niebezpiecznej sytuacji na drodze? Niewielkie urządzenie nie zabiera dużo miejsca i można je swobodnie schować w schowku samochodu, by w razie konieczności skorzystać z pomiaru.

Jak wybrać

Alkomaty dostępne na rynku oferują mnóstwo możliwości. Aby wybrać odpowiednie urządzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań:

 • Użytek osobisty czy firmowy?
 • Ile pomiarów w ciągu roku?
 • Ile pieniędzy chcę przeznaczyć?
 • Co z kalibracją?

Istotne parametry

Sam wybór producenta i rodzaju urządzenia to jedno. Druga istotna kwestia to parametry. Warto zaznaczyć, że mogą one mieć wpływ na jakość wykonywanego badania. Oto, na co zwrócić uwagę:

 1. Wielkość czujnika – im mniejszy ustnik, tym dokładniejszy pomiar. Wiąże się to z ilością powietrza, która jest niezbędna do wskazania ilości alkoholu w powietrzu.
 2. Tryb pracy – zarówno sposób pasywny jak i aktywny wskazuje ilość spożytego alkoholu. Tryb aktywny wymaga jednak wdmuchnięcia powietrza do ustnika i uchodzi on za metodę dokładniejszą.
 3. Zakres pomiaru – wskazanie ilości promili jest w tym wypadku najistotniejsze. Podstawowe modele oferują zakres od 0 do 2,0 promila. Alkomaty z wyższej półki wskazują wartości rzędu 5 i 6 promili.
 4. Ilość pomiarów – alkomat zużywa się po przeprowadzeniu określonej ilości testów, dlatego przy wyborze urządzenia należy w przybliżeniu określić potrzeby użytkownika.
 5. Ilość ustników – jeśli urządzenie ma być używane przez kilka osób, warto wybrać model z wymiennymi i dodatkowymi ustnikami.
 6. Wyświetlacz i sposób informowania badanego o zawartości alkoholu – niektóre modele pokazują zawartość alkoholu z wykorzystaniem kolorowych diod, inne wyświetlają konkretne liczby.
 7. Pamięć pomiarów – dzięki temu łatwo określić liczbę wykonanych pomiarów.
 8. Atest, kalibracja – warto sprawdzić, czy zakup jest kompleksowy.

Kalibracja a prawidłowa eksploatacja

Każde urządzenie do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu musi być systematycznie kalibrowane. Taki proces gwarantuje poprawną interpretację wskazań zużywającego się czujnika. Kalibracji nie można przeprowadzić samemu bez użycia profesjonalnego sprzętu. Za usługę należy zapłacić, a sklepy zazwyczaj oferują również kalibrację w cenie zakupu sprzętu. Tutaj pojawia się istotna kwestia i konieczność wyboru dobrego urządzenia. Najtańsze modele na rynku nie podlegają kalibracji, stąd po wyczerpaniu się ilości pomiarów, alkomat staje się bezużyteczny. Warto zatem wziąć to pod uwagę, jeśli urządzenie ma służyć nieco dłużej.

Polecane modele na rynku

Atrakcyjna cena oraz wysoka jakość pomiarów? Oczywiście. Sklep alkomaty.net.pl oferuje urządzenia dla najbardziej wymagających klientów. W ofercie typowe produkty używane przez policję, jak również alkomaty do celów prywatnych. Każdy zakupiony w naszym sklepie produkt jest już odpowiednio skalibrowany, a przyszły właściciel otrzymuje certyfikat kalibracji. Sprawdź najchętniej kupowane modele w naszym sklepie.

Czym jest maszyna do uszczelniania szwów

Previous article

Czy warto kupić alkotesty

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Motoryzacja